Η Σύρος βρίσκεται στη μέση του Κυκλαδικού συμπλέγματος και η Ερμούπολη, όπου και βρίσκεται το λιμάνι αποτελεί την πρωτεύουσα των Κυκλάδων. Όλο το νησί βρίθει ενός εκθαμβωτικού φωτός που απαντά κανείς μόνο στις Κυκλάδες. Είναι ένα χαρακτηριστικό κυκλαδίτικο νησί με ξερό τοπίο στο μεγαλύτερο μέρος της, το οποίο καλύπτεται από καλαμιές σε πολλά σημεία. Αυτό, όμως που την κάνει ξεχωριστή από τα υπόλοιπα νησιά, είναι η επιβλητική αρχιτεκτονική των κτιρίων.
Πώς θα την προσεγγίσετε
Για να φτάσει κάποιος στη Σύρο μπορεί να χρησιμοποιήσει είτε αεροπλάνο, αν και τα δρομολόγια είναι μόνο 2 μέσα στην εβδομάδα, είτε πλοίο. Το ταξίδι με το αεροπλάνο διαρκεί 25 λεπτά. Με το πλοίο η Σύρος απέχει 3 ώρες και 45 λεπτά με το κανονικό και 2 ώρες και 45 λεπτά με το γρήγορο από το λιμάνι του Πειραιά.
Σεργιάνι στην καρδιά της Ερμούπολης
Στην πλατεία βρίσκεται επίσης το Πνευματικό Κέντρο και η Δημοτική Βιβλιοθήκητης Σύρου, η οποία διατηρεί σπάνιο αρχειακό υλικό που αφορά στην ιστορία του νησιού. Η είσοδός της κοσμείται από τον ανδριάντα του Ανδρέα Μιαούλη. Πίσω από το δημαρχείο, το βήμα θα σας φέρει μπρος στο θέατρο Απόλλων, το οποίο αποτελεί μια μικρογραφία της Σκάλας του Μιλάνου. Τα μεγαλοπρεπή κτίρια που αγκαλιάζουν την Ερμούπολη κάνουν κάθε της γωνιά να αποπνέει μιαν αρχοντιά μαζί με το χρώμα μιας άλλης περασμένης αλλά όχι ξεχασμένης εποχής.
Κάτω από το γαλάζιο του ουρανού και με θέα που ξεχύνεται ως το λιμάνι θα απολαύσετε μια βόλτα ανάμεσα σε μικρά νοσταλγικά καντούνια, σπίτια σε χρώμα λευκό, αυλές με λουλούδια που οι ευωδιές τους συνεπαίρνουν το νου. Κάπου εκεί μπερδεμένοι γλυκά στα στενά, θα ξεχωρίσετε νότες και μελωδίες που πλημμυρίζουν τον αγέρα που φυσάει. Είναι αυτές του Μάρκου Βαμβακάρη. Τότε θα καταλάβετε πως πλησιάζετε στην ταβέρνα του «Λιλή» και το παλιό juke box σας καλωσορίζει. Εκεί κοντά βρίσκεται και το Μουσείο του Βαμβακάρη που φιλοξενεί προσωπικά του αντικείμενα.
Ο Μάρκος Βαμβακάρης υπήρξε, αν και αμόρφωτος, ένας από τους μεγαλύτερους εκπροσώπους του ρεμπέτικου τραγουδιού, γράφοντας τραγούδια αναλλοίωτα στο χρόνο και πάντα επίκαιρα. Γεννήθηκε και έζησε τα περισσότερα χρόνια της ζωής του στη Σύρο, την οποία αγάπησε όσο τίποτα. Έτσι έγραψε και το σπουδαίο τραγούδι του, τη Φραγκοσυριανή, σήμα κατατεθέν του νησιού.
Η ταβέρνα του «Λιλή» αποτέλεσε το ορμητήριό του, αφού εκεί τραγούδησε για πρώτη φορά τα τραγούδια που έγραφε. Η ταβέρνα ήταν αρχικά σε υπόγειο χώρο. Σήμερα, είναι σ’ ένα χώρο δίπλα από τον παλιό, έχει μια υπέροχη θέα όλου του νησιού, ενώ το φαγητό είναι εξαιρετικό. Η «υπόγα» του Λιλή, όπως χαρακτηριστικά λεγόταν, τώρα λειτουργεί ως χώρος αναμνήσεων της εποχής εκείνης.
Μια γύρα στα πέριξ και θα συναντήσετε το Γαλησσά, τον Φοίνικα, τηνΠαρακοπή, την Ποσειδωνία, η οποία αποτελεί ένα αριστοκρατικό θέρετρο που μαρτυράει την αίγλη του παρελθόντος. Για το λόγο αυτό είναι σημείο αναφοράς για τους κατοίκους του νησιού ως σήμερα.
Στον οικισμό του Κάμπου και με κατεύθυνση τα Γράμματα μπορείτε να διασχίσετε το μονοπάτι που υπάρχει εκεί, απολαμβάνοντας την πανέμορφη φύση της Απάνω Μεριάς. Σε όλο το νησί θα συναντήσετε πλήθος από καθολικούς και ορθόδοξους ναούς, καταδεικνύοντας την απόλυτη συνύπαρξη του θρησκευτικού με το κοσμοπολίτικο στοιχείο.
Οι παραλίες του νησιού έχουν μια άγρια και ταπεινή ομορφιά. Η Αζόλιμνος, οι Αγκαθωπές, ο Μ. Γιαλός, η Βάρη και το Κίνι είναι κάποιες από τις πιο όμορφες και δημοφιλείς παραλίες του νησιού.
Για φαγητό και ποτό
Στο λιμάνι καθώς και μέσα στην Ερμούπολη βρίσκονται πολλά μπαράκια. Αυτό όμως που ξεχωρίζει και αξίζει να πάτε είναι αυτό που βρίσκεται πίσω από το δημαρχείο. Ενώ χάνεστε στα επιβλητικά κτίρια, υπάρχει ένα σημείο από την πλευρά της θάλασσας, που αν κατηφορίσετε, λίγα σκαλάκια σας οδηγούν στα «Αστέρια». Είναι ένα μαγαζί σε μια πολύ όμορφη γωνιά σε πολλούς άγνωστη που λειτουργεί μόνο το καλοκαίρι. Βρίσκεται πάνω σε ένα είδος μικρής προκυμαίας, αφού ακριβώς από κάτω «σκάει» το κύμα.
Η Σύρος με μια πρώτη ματιά από το λιμάνι μοιάζει απρόσιτη. Περιμένει να την γυρίσετε, να ανακαλύψετε κάθε της γωνιά για να ξεδιπλώσει όλη της η μαγεία. Είναι βέβαιο πώς θα σας κατακτήσει.